Chapur a câștigat din nou în clasa 3 TN și în La Rioja

După mai multe frustrări, când conducea și era aproape de linia de sosire, Facundo Chapur și echipa GC Competición au sărbătorit victoria în clasa a 3-a a Turismului Național, după rezultatul reușit din finala care s-a disputat pe circuitul de curse din La Rioja City, scena celei de-a patra date a anului, care a avut un public important în fiecare sector activat.

Într-un circuit drag sentimentelor șoferului cordovean, pentru că a fost primul în care a testat o mașină cu acoperiș în 2009 și unde a câștigat acum un deceniu cu Ford Fiesta de Clasa 2 la care participa echipa DG Motorsport, acesta a revenit. pentru a sărbători mai târziu aproape doi ani în divizia majoră a TN, obținând a șaptea victorie (cea anterioară a fost în iunie 2019 când a câștigat la Concordia).

Acest rezultat, care a fost sărbătorit la finalul concursului efuziv cu Luis Belloso și cu membrii echipei Înaltă Grație,regizat tot de Gustavo Cano, descarcând acea angoasă conținută de mai multe dezertări, închide o săptămână încurajatoare pentru cordovan după ce în urmă cu o săptămână câștigase cu TC Pista Ford la Autodromo Internacional de Termas de Río Hondo.

După startul în mișcare, din cauza condițiilor umede ale pistei de 3.276 de metri, Chapur s-a lansat de pe locul trei și și-a dat seama rapid de coechipierul Gastón Iansa și apoi a mers pe avangarda pe care Leonel Pernía a menținut-o cinci ture, pe care l-a depășit și lua diferenţe cu trecerea virajelor.

Pernía, care a încercat să-l urmărească îndeaproape, a suferit o scădere a performanței în ultima parte și apoi a abandonat câteva ture în epilog. Jonatan Castellano (Chevrolet), care plecase pe locul cinci, a făcut progrese în finală, valorificând și întârzierile lui Leandro Carducci, Iansa, Matías Muñoz Marchesi și campionul Julián Santero (defecțiune la motor la Toyota).

Pilotul din Lobería a încercat să scurteze distanța, cordovanul cerând ritmul pentru a trece linia de sosire ca escortă a cursei, trecând linia de sosire la jumătate de secundă, rezultat care îi permite să ajungă în fruntea clasamentului cu 93 de puncte. , și o diferență de trei față de Villamercedino Carlos Javier Merlo (Toyota), care a completat podiumul riojan. Ambii l-au depășit pe Jerónimo Teti, care a ocupat locul 15. în cursă și are 87 de unități.

Al patrulea a fost Ever Franetovich (a început pe locul 11 ​​cu Ford), precedându-l pe Fabián Yannantuoni (a avansat cu Fiat de pe locul 13), Leonel Sotro (a început cursa de pe locul 12 la bordul VW), Mariano Pernía (Fiat), Lucas Tedeschi (a început pe locul 14 cu Ford), Carlos Okulovich (pe Honda a progresat de pe locul 18 pe grilă) și Juan Bautista De Benedictis (a început pe locul 17 cu Toyota), care au reușit să termine pe primele poziții ale competiției.

TURISM NAȚIONAL CLASA 3 – LA RIOJA – FINALĂ

POS. Nu. PILOT AUTO VÂNZĂRI. VREME DIFER.
NC 69 MARTIN CHIALVO TOYOTA COROLLA unu 1:35.840 23 de ture

La Autodromul provinciei Neuquén, din Centenario, runda a cincea a Campionatului Național de Turism din Argentina 2022 va avea loc pe 17, 18 și 19 iunie.